Sporty walki w Polsce – sytuacja na rynku
Na przestrzeni ostatnich lat można zauważyć ogromny rozwój w sportach walki. Na początku XXI wieku oczy widzów koncentrowały się głównie na najważniejszych wydarzeniach bokserskich, w których polscy zawodnicy odnosili sukcesy. Obecnie można jednak zauważyć, że bardzo popularne w naszym kraju stało się MMA, zarówno w wydaniu profesjonalnym, jak również influencerskim.
Popularność sportów walki
W przeszłości polscy kibice, którzy interesowali się sportami walki zwracali uwagę przede wszystkim na występy naszych rodaków, ale w boksie. Jest to dyscyplina, gdzie historycznie radziliśmy sobie bardzo dobrze, a kolejne walki z udziałem Andrzeja Gołoty były oglądane przez miliony Polaków. W ostatnich latach można jednak zauważyć mniejsze zainteresowanie boksem w naszym kraju, głównie ze względu na mniejsze sukcesy naszych zawodników. Obecnie perłą w koronie sportów walki stało się MMA. Na popularność mieszanych sztuk walki w naszym kraju ogromny wpływ miało KSW. Jest to największa sportowa federacja MMA w Polsce, która kilkanaście lat temu stała się prekursorem freak fightowych pojedynków. Mowa tutaj oczywiście o walce, która wygenerowała olbrzymie zainteresowanie, czyli starciu Mariusza Pudzianowskiego z Marcinem Najmanem. Ten drugi jest obecnie obiektem internetowych memów, ale wcześniej był szanowanym bokserem, który miał stanowić wymagające wyzwanie dla Pudzianowskiego. Pudzian w debiucie zaprezentował się jednak na tyle dobrze, że zyskał uznanie kibiców, którzy zostali z nim na dłużej i zakochali się w KSW. Mariusz Pudzianowski i Mamed Chalidow to dwie postacie, na których walki przychodziło najwięcej kibiców. Właśnie dlatego historyczne starcie, które miało miejsce 17 grudnia w Gliwicach cieszyło się tak dużym zainteresowaniem publiczności.
KSW nie jest jednak jedyną sportową federacją na terenie naszego kraju, ale bez wątpienia największą. FEN, czy inne organizacje nie mogą porównywać się z KSW, które walczy o miano lidera na rynku europejskim, a nie tylko polskim.
Popularność sportów walki w ostatnich latach regularnie wzrastała, ale głównie wśród widowni, która już od kilku lat była zainteresowana MMA. Przełomowym momentem okazała się zmiana w branży, jaką bez wątpienia było wejście FAME MMA na rynek.
Freak fighty
Tak jak KSW w przeszłości wykorzystało olbrzymie zainteresowanie i rozpoznawalność medialną Mariusza Pudzianowskiego, tak FAME MMA zdecydowało się skorzystać z podobnego założenia w przypadku youtuberów i influencerów. Taka zagrywka okazała się strzałem w dziesiątkę, ponieważ pozwoliła dotrzeć do młodszych widzów, którzy normalnie nie byli zainteresowani sportami walki, ale obejrzeć pojedynki z udziałem swoich ulubionych twórców internetowych po prostu musieli.
Pierwsze wydarzenia związane z freak fightami nie stały na najwyższym poziomie, jeśli porównamy to do tego, co ma miejsce obecnie. Gala nie była tak imponująca technologicznie, a umiejętności zawodników krótko mówiąc stały na poziomie bliskim 0. Obecnie po kilkunastu edycjach organizacji freak fightowych, w których zawodnicy mieli okazję potrenować już kilka razy do walki przez kilkanaście miesięcy, a nawet kilka lat – widać zdecydowaną poprawę, jeśli chodzi o umiejętności. Oczywiście na „giełdzie” ciągle pojawiają się nowe nazwiska, które dopiero zaczynają, jednak trzeba przyznać, że bardziej doświadczeni zawodnicy i umiejętnie ułożona karta walk maskują ich niski poziom, co nie przekłada się na negatywny odbiór samego wydarzenia.
Na galach freak fightowych mieliśmy już możliwość obejrzenia pojedynków freak vs zawodowiec, freak vs freak, zawodowiec vs zawodowiec, a dodatkowo do tego dochodzą również formuły walki, którymi rotują federacje w zależności od konkretnego zestawiania. Pojawiały się już pojedynki w boksie, boksie birmańskim, k-1, mma. Opcji jest naprawdę dużo, a widać, że federacje starają się zestawić jak najciekawsze pojedynki dla widzów, aby przyciągnąć uwagę publiczności. Trzeba jednak obiektywnie przyznać, że niektóre z ciekawych zestawień zostały zniszczone poprzez wprowadzenie zasad boksu, który był mało atrakcyjny dla widza.
W FAME MMA doszło nawet do tego, że niektóre walki, aby były jeszcze ciekawsze dla widzów odbywały się bez limitu czasu, albo w klatce rzymskiej 3x3, która zmuszała zawodników do walki w bezpośrednim kontakcie. Jeszcze dalej poszła organizacja Prime MMA, która zorganizowała starcie w budce telefonicznej, jednak nie skończyło się to sukcesem, a raczej sporym rozczarowaniem widzów, ponieważ dobór zawodników nie był odpowiedni.
Obstawianie freak fightów, a profesjonalnych walk
Czym różni się obstawianie freak fightów od klasycznych pojedynków, na przykład na karcie UFC? Trzeba zwrócić uwagę, że w przypadku oferty, którą opracowują analitycy zakładów bukmacherskich zazwyczaj nie ma większych dysproporcji. Większość dostępnych opcji pokrywa się bez względu na to, czy chodzi o FAME MMA obstawianie, czy KSW albo UFC. W ofercie znajdują się zazwyczaj typy na zwycięzcę w dwudrogowym rozliczeniu, jednak pamiętaj, że w sportach walki możliwy jest również remis. Taka sytuacja zdarza się bardzo rzadko, jednak podczas ostatniej walki z udziałem Jana Błachowicza przekonaliśmy się o tym, że jest to możliwe. Dodatkowo można obstawiać na liczbę rozpoczętych rund, czyli słynny rynek over/under, znany również z innych dyscyplin. Nie brakuje także zakładów specjalnych oraz propozycji na ewentualne zakończenie walki, czyli w jaki sposób skończy się pojedynek, a także w której rundzie. Ogólnie oferta zakładów na obstawianie sportów walki zazwyczaj jest kompletna w polskich zakładach bukmacherskich, chyba, że mowa tutaj o małych organizacjach, które nie cieszą się aż takim zainteresowaniem.
Wiele różnic można za to znaleźć w przypadku samego obstawiania FAME MMA, a profesjonalnych walk z udziałem najlepszych zawodników na świecie. Trzeba zwrócić uwagę na to, że analitycy w przypadku walk youtuberów nie mają olbrzymiej wiedzy na ich temat i często muszą bazować na internetowych przeciekach, a także informacjach z branży. Patrząc jednak na same kursy, praktycznie od początku freak fightów nie było sytuacji, w której na karcie walk wygraliby wszyscy faworyci, a w tym samym czasie pojawiały się takie sytuacji na KSW. Dlaczego tak się dzieje? Głównie ze względu na czynnik, o którym napisałem na początku tego akapitu, czyli znajomości konkretnych zawodników. Analitycy mając odpowiednią wiedzę na temat poszczególnych fighterów są w stanie lepiej dopasować kursy do ich możliwości. Jeśli z kolei pojawia się sytuacja, w której przeliczniki są równe, ponieważ nie mogą dopasować kursów, to tak naprawdę typowanie graczy wpływa na dalsze ruchy kursów. Dzieje się tak również ze względu na to, że obstawianie FAME MMA w Polsce jest możliwe tylko u jednego bukmachera, który nie może porównać swoich przeliczników z konkurencją.
Najlepsze promocje bukmacherskie – sprawdź, z czego możesz skorzystać.
Obstawianie zakładów bukmacherskich niesie ze sobą ryzyko uzależnienia. Pamiętaj, że nie może być sposobem na życie. W Polsce korzystanie z usług nielegalnych bukmacherów jest zabronione, możesz grać wyłącznie u tych operatorów, którzy posiadają zezwolenie Ministerstwa Finansów.
____
Autor tekstu: Filip Mełnicki – obecnie związany z agencją iGaming Nomads. Od 2 lat w branży iGaming, zajmuje się pisaniem artykułów o sporcie i zakładach bukmacherskich. Prywatnie fan Twardych Pierników Toruń.